Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Hanover Displays, PCBA testini cobotlarla otomatikleştirdi

Hanover Displays, PCBA testini cobotlarla otomatikleştirdi

Hanover Displays, PCBA testini cobotlarla otomatikleştirdi

Hanover Displays, toplu taşıma endüstrisi tarafından kullanılmak üzere yolcu bilgi sistemleri üretmekte ve tasarlamaktadır. Ürünlerinin çok yüksek kalite standartlarına büyük önem vermektedir. Şirket, ekran panellerinde baskılı devre kartları kullanmaktadır. Bunlar ilk olarak Uzak Doğu'da üretilmiştir. Ancak Hanover bunları kendi ülkesine getirmeye karar vermiştir.
Şirketin Üretim Kontrol Yöneticisi Reece Mills: "PCB'leri yapmak için yüksek hızlı üretim ekipmanlarına yatırım yaptık. Bu karar üretim kontrolümüzde daha fazla esneklik sağladı ve ürün geliştirmeye devam etmemize izin verdi." diye açıkladı.

Test ve denetim sürecini otomatikleştirme

Ancak bu, şirkete yeni bir dizi zorluk sundu. Kartları hem test etmek hem de denetlemek gerekiyordu. Başlangıçta bu çok manuel bir süreçti. Otomatik test ekipmanları kullanmalarına rağmen süreç çok uygulamalıydı ve operatörün tam konsantrasyonunu gerektiriyordu. Şirket her yıl yaklaşık 240.000 PCBA işliyordu, bu nedenle operatörlerin zorlanmadan kaynaklı tekrarlayan yaralanmalara maruz kalma riski çok yüksekti.
Bu nedenle Hanover, süreci tamamen otomatikleştirme kararı aldı. Operasyon Direktörü Sean Winter: "Çalışanlarımızın sağlık ve emniyet sorunlarını ele almanın yanı sıra tutarlı bir döngü süresi sağlamak istedik. İnsansız çalışma benim için gerçekten önemliydi, bu yüzden cobotların gece de çalışabildiklerinden emin olmak istedik. Bu bize daha az çaba ile daha fazla iş hacmi sağlayacaktı." diyerek gözlemlerini sundu.
Bir çözüm ararken şirket İngiltere'nin Bristol kentinde bulunan küçük robot entegratörü Absolute Robotics ile tanıştı. Absolute Robotics, otomasyon ve endüstriyel uygulamalar için robotların geliştirilmesinde dünya lideri olan OMRON Endüstriyel Otomasyon'un entegrasyon ortağıdır.
Absolute Robotics Genel Müdürü Geoff Ferguson: "Hanover başlangıçta devre kartlarını manuel operatörlerle nasıl test ettiklerini gösterdi," dedi. Sonrasında da OMRON TM cobotlarına geçmelerini önerdi. Bu cobotlar gerçek bir Endüstri 4.0 çözümü sunmak için tasarlanmış yenilikçi entegre görsel denetim ile birlikte basit programlama özelliğine sahiptir. Farklı yük ve erişim düzeyleri sunan birkaç farklı modelleri vardır.
Geoff Ferguson: "Başlıca sebeplerden biri Hanover'ın cobotların mevcut manuel test ekipmanı ile etkileşime geçmesini istemesi oldu. Bu nedenle cobotlar manuel test ekipmanlarını açıp kapatmalarını sağlayan özel aletlere sahipler," diye ekledi.

Yeni cobotları devreye alma

Hanover, cobotları hem işlemci panelleri hem de ekran panelleri ile kullanmak istiyordu, bu da tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağladı. Buna LED'lerin doğru sırayla yanmasını sağlamak için özellikle ekran panellerinde bulunan dahili görsel denetim sistemlerinin kullanılması da dahildi. Ardından şirket altı OMRON TM cobotuna daha yatırım yaptı.
Cobotlar Hanover'da iki üretim hattına kuruldu. Bu cobotlar LED ekran panellerini standart bir depolama rafından alıp test ediyordu. Absolute Robotics'in karşılaştığı zorluklardan biri, Hanover Displays'in ekran paneli devre kartlarını çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretmesi oldu. Cobotların farklı kart türlerini işleyebilmesi gerekiyordu. Bu nedenle Absolute Robotics, farklı boyut ve şekilleri de hesaba katmak için kendi kendine ayarlanabilen esnek alet sistemini üretti. Program ayrıca ister yüzlerce olsun ister on binlerce, herhangi bir sayıda LED'i işleyebiliyordu.

Ödülleri topladık

Reece Mills: "İlk sistemi uyguladıktan sonra cobotların yararlarını çok hızlı fark ettik. Öncesinde planladığımız ve umduğumuz şey insansız bir şekilde çalışabilmekti ve bu oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşti. Tüm sisteme yaptığımız yatırımı geri almamız yalnızca iki yıl sürdü. Testler çok tekrarlı süreçler içeriyor ve benim için en önemli şey personelimizi yeniden görevlendirebilmek ve becerilerini geliştirebilmek oldu." dedi.
Sean Winter: "Kalite güvencesi açısından PCBA'larımızda tam izlenebilirliğe ulaştık. Bu, bir PCBA'yı her incelediğimizde başarılı olup olmadığını bize bildiren bir kayıt elde ettiğimiz anlamına geliyor. Ayrıca insansız bir şekilde yılda fazladan 1.100 saat çalıştık. Hanover'da her zaman geleceğimize yatırım yapmak istiyoruz. Bu, teknolojiye, teknolojinin nasıl ilerlediğine ve bunu işletmemiz için nasıl uygulayabileceğimize bakmak anlamına geliyor." diye ekledi.
Absolute Robotics'ten Geoff Ferguson, son sözü olarak: "Hanover Displays ile çalışmak çok güzeldi. Bize sundukları zorlukları gerçekten takdir ettik. Robotları Hanover'ın ihtiyaç duyduğu devre kartlarını işlemek için donatmaktan keyif aldık ve onlara fazladan binlerce saat çalışma süresi sağlayan iyi bir teknik çözüm sunduğumuzu düşünüyoruz." dedi.
Paylaş: